Kesäkuun alussa osallistuimme Mimmin, Luntun ja Lotan kanssa SCYn järjestämään paimennuspäivään. Halusin tarjota Luntulle ja Mimmille kokemuksen lampaiden kanssa ennen kuin veisin ne paimennuksen taipumuskokeeseen. Koska Mimmi on vasta 4kk, päätin ottaa mukaani myös sen äidin Lotan, joka on ollut lajissa hyvin lupaava. Edellisistä paimennustreeneistä on vierähtänyt 2-3 vuotta aikaa, joten saadaan työstää uudelleen monta juttua jos ja kun pääsemme taas lajissa treenaamisen makuun.
Usvanummentilalla meitä oli vastassa koluttaja Mervi ja monta muuta collieta omistajineen. Oli tosi hieno ja kesäinen päivä. Olin etukäteen pohtinut saisinko taas paimennuskärpäsen pureman ja niinhän siinä sitten kävi 😀 Sen lisäksi, että päivässä oli mukana vasta-alkajia, siellä oli myös pari osaavaa koiraa, joiden työskentelyä oli todellinen ilo katsella! Tein laskelmia ja rakentelin kalenteriani uudelleen syksylle ja päätin yrittää saada vakitreenivuoron 😀 (olin kyllä varoittanut paria kaveria, että jos innostun mua pitäisi yrittää hyssytellä, mutta kukaan heistä ei tehnyt sitä! )
LUNTUN TAVOITTEET
Lunttu toimi ensimmäistä kertaa lampailla ja lähti hienosti jo hakemaan tasapainoa lampailla. Olin tosi iloinen! Luntulle sopivan lajin löytyminen on ollut melko haasteellista, se kun on luonteeltaan rauhallinen ja kooltaan tosi iso tyttö. Nyt tuli kuitenkin tunne, että ehkäpä se voisi seurata isänsä jalan jäljissä paimenkoiraksi! Toki tämä vaatii aika paljon treeniä ja aika näyttää miten se lähtee. Sain Luntulle paimennustaipumustestiin paikan heinäkuulle, joten katsotaan sen jälkeen vakitreenejä!
PIIKUN TAVOITTEET
Piiku treenasi muutama vuosi sitten paimennusta vakituisesti. Treenasimme esikokeen eri tehtäviä kuten kuljetusta, laidunnusta, tien ylityksiä, pujottelua ja sillan ylityksiä. Se on erittäin herkkä lukemaan eläimiä ja sen tekeminen onkin hyvin luontaista. Vilkas luonne ei näy laitumella, missä se rauhoittaa olemustaan tosi paljon. Mervin koulutuksessa saimme hyviä onnistumisia, joskin Mervi sai luoda muhun aikapaljon uskoa, että Piikun työskentelystä tulee vielä hyvä. On mielenkiintoista nähdä onko kaikki taidot unohtuneet vai jatkaako Piiku siitä mihin jäimme. Alkoi tosissaan harmittaa tämä tauko, mutta ei voi mitään. Piiku on suorittanut taipumuskokeen erinomaisella tuloksella ja sen seuraava tavoite lajissa olisi esikoe.
LOTAN TAVOITTEET
Lotan kanssa treenaattiin ennen taukoa häkityksiä ja peruskuljetusta. Se oli erittäin lupaava lajissa ja Piikun tapaan aika herkkä. Luontainen taipumus tuntui kuitenkin olevan vahvempi. Lotta voisi olla lajissa parempi kuin Piiku, mutta treeniä se toki vaatisi. Lotta on myös suorittanut erinomaisen taipumustestin, joten esikoe olisi sen kanssa seuraava selkeä isompi tavoite.
MIMMIN TAVOITTEET
Mimmin kanssa tapimuskoe on vuorossa vasta loppuvuodesta tai ensi keväänä. Paimennuksen taipumuskokeeseen on 10kk ikäraja. Sen kanssa ei paimennusta kannata juuri tehdä hirveästi etukäteen. Kesäkuussa se oli vähän hämmentynyt lampaista, mutta Mervi oli sitä mieltä, että lähti hyvin lähestymään eläimiä. Olin tosi iloinen, ettei se ainakaan pelännyt tai yrittänyt jahdata eläimiä. Se tuntuu olevan samantyyppinen kuin äitinsä.

Olen ostanut tytöille kesäkuulle muutamia irtokertoja Woollandiaan arkitreeneihin. Tavoitteena on lähinnä vain sytytellä niitä taas lajin pariin. Syksylle saadaan toivon mukaan vakituinen treenipaikka. Meitä valmentanee Mervi Aspin lisäksi silloin tällöin myös Tuija Wahlroos ja Johanna Kuusi Woollandiassa ja koenkin, että ehdottomasti tarvitsen kouluttajan tukemaan meidän tekemistä.

